پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد ۱۴۰۳| جدول پرداخت حق بیمه براساس نرخ جدید

پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد ۱۴۰۳| جدول پرداخت حق بیمه براساس نرخ جدید

پربازدیدترین این هفته:

دیگران در حال خواندن این صفحات هستند:

اشتراک گذاری این مطلب:

فهرست مطالب:

در این مطلب با موضوع “پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد ۱۴۰۳| جدول پرداخت حق بیمه براساس نرخ جدید” در خدمتتان هستیم.

بیمه مشاغل آزاد معمولا توسط کارفرمایان و صاحبان مشاغل آزاد که دارای بیمه اجباری نیستند استفاده می شود که توضیحات بیشتر در مقاله ارائه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد ۱۴۰۳ از الزامات افرادی است که تحت پوشش خدمات آزاد بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته اند. منظور ما در این گزارش افرادیست که حرفه و شغل آزاد دارند یا تحت عنوان کارفرما در حال فعالیت هستند و می‌توانند تحت پوشش بیمه مشاغل آزاد یا بیمه آزاد تامین اجتماعی قرار بگیرند. همانطور که در اندیشه معاصر می خوانید از اسم بیمه مشاغل آزاد مشخص است، این بیمه‌نامه اختیاری بوده و بیمه‌گزار می‌تواند هر زمانی قرارداد خود را فسخ کند البته شرط سنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که در این بیمه‌نامه به آن رسیدگی می‌شود که شما در این گزارش علاوه بر اطلاعات جدیدی که درباره پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد ۱۴۰۳ کسب خواهید کرد، جدول پرداخت حق بیمه براساس نرخ جدید را مشاهده می کنید.

بیمه مشاغل آزاد جزو بیمه های تامین اجتماعی است که توسط صاحبان مشاغل آزاد و کارفرمایان که تحت پوشش بیمه اجباری نیستند استفاده می شود. متقاضیان پرداخت بیمه مشاغل آزاد ۱۴۰۳ بایستی به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و قراردادی را با عنوان بیمه اختیاری تنظیم نمایند.

بیمه مشاغل آزاد از بیمه های خویش فرمای سازمان تامین اجتماعی کشور است. تقریبا تمامی مشاغل آزاد و افرادی که تحت عنوان کارفرما مشغول به کار هستند، می توانند از بیمه مشاغل آزاد به عنوان بیمه خویش فرما یا اختیاری استفاده نمایند. این بیمه برای افرادی که از بیمه خاصی استفاده نمی کنند و تحت پوشش بیمه دیگری نیستند مورد استفاده قرار می گیرد.

در بیمه مشاغل آزاد معمولا اگر کارگری که در یک کارگاه یا کارخانه فعالیت می کند در صورت بیمه نشدن از سوی کارفرما می تواند به اختیار خود تحت پوشش این بیمه قرار گیرد. البته لازم به ذکر است خدمات بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی ۱۴۰۳ شامل قوانین حمایت دولتی نمی باشد و در سطح حمایت کمتری قرار می گیرد.

معمولا در بیمه اختیاری ۲۶ الی ۲۷ درصد به تمامی خدمات شامل مستمری و بازنشستگی به فرد بیمه شده تعلق می گیرد، این در حالی است که در بیمه مشاغل آزاد تمامی خدمات تقسیم شده و بر اساس درصد به آن ها هزینه تعلق می گیرد. در اندیشه معاصر، توضیحات کاملی درباره بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی ۱۴۰۳​، نحوه ثبت نام آن و نرخ حق بیمه، پرداخت و فیش بیمه مشاغل آزاد ارائه شده است.

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی ۱۴۰۳

بیمه مشاغل آزاد از بیمه های خویش فرمای سازمان تامین اجتماعی کشور است که متقاضیانی که فاقد هرگونه بیمه اجباری بوده و از خدمات بیمه استفاده نمی کنند، می توانند در طی قرارداد با سازمان تامین اجتماعی برای کسب کار و کار خود و در صورتی که کارفرما هستند برای پرسنل خود نیز از بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی ۱۴۰۳ استفاده نمایند.

این بیمه مانند بیمه خویش فرما دارای مزایا و خدمات مستمری و بازنشستگی مانند خدمات درمانی، بیمه از کار افتادگی و بیمه فوت می باشد. سابقه این بیمه مانند بیمه شدگان اجباری سازمان تامین اجتماعی خواهد بود. متقاضیانی که دارای سابقه بیمه ارتش و یا آموزش و پرورش هستند، برای در نظر گرفتن سابقه بیمه بایستی مبلغی را به سازمان تامین اجتماعی بپردازند. اگر متقاضی در شرکتی مشغول به کار است، پرداخت حق بیمه به عهده شرکت می باشد و امکان پرداخت بیمه مشاغل آزاد به صورت جداگانه برای فرد وجود نخواهد داشت.

شرایط بیمه مشاغل آزاد ۱۴۰۳

متقاضیان دریافت بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی، بایستی دارای شرایط دریافت این بیمه باشند یعنی از بیمه اجباری استفاده نکرده و پیش از درخواست بیمه مشاغل آزاد از بیمه خویش فرما استفاده کرده باشند. البته شرایط کلی بیمه مشاغل آزاد شامل موارد زیر است:

الف. حداکثر میزان سن برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی ۱۴۰۳​ برای زنان ۴۵ و برای مردان ۵۰ سال است. لذا افرادی که دارای سن بالاتر هستند در صورتی می توانند از این بیمه استفاده نمایند که دو برابر مازاد حق سنی خود دارای سابقه پرداخت بیمه باشند.

ب. اگر متقاضیان پرداخت بیمه مشاغل آزاد سابقه پرداخت ۱۰ سال حق بیمه را داشته باشند، بدون نیاز به رعایت شرط سنی می توانند از این طرح استفاده نمایند.

ج. بیمه مشاغل شامل مزایایی بازنشستگی و فوت نیز خواهد بود، اما میزان بیمه برای این افراد با نرخ ۱۲ درصد محاسبه می شود.

د. معمولا پس از ۵ سال پرداخت حق بیمه، نحوه محاسبه حق بیمه فرد تغییر می کند.

ثبت نام بیمه مشاغل آزاد

متقاضیان برای ثبت نام بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی ۱۴۰۳ بایستی پس از ثبت نام به مراکز و شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند. پس از بررسی نتیجه طی ۲ ماه اعلام می شود. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام این بیمه شامل موارد زیر است:

اصل کپی شناسنامه کارت ملی و فرد متقاضی

پنج قطعه عکس ۴*۳ جدید

اصل و کپی شناسنامه خانواده فرد متقاضی

اصل و کپی کارت ملی خانواده

ارائه شماره بیمه در صورت سابقه بیمه

کارت پایان خدمت یا کارت معافیت سربازی (جهت آقایان)

کپی پروانه کسب

حق بیمه مشاغل آزاد

حق بیمه مشاغل آزاد در بازه های زمانی شش ماهه اول و دوم سال و بر اساس میزان درصد پوشش دهی بیمه از ۱۲، ۱۴ تا ۱۸ درصد متفاوت است. در ادامه این قسمت حق بیمه مشاغل آزاد در بازه زمانی شش ماهه اول و دوم سال ارائه شده است./اندیشه معاصر

 

مبلغ حق بیمه مشاغل آزاد در شش ماهه اول مبلغ حق بیمه مشاغل آزاد در شش ماهه دوم
۱۲ درصد: ۶۵۸ هزار و ۲۲۴ تومان ۱۲ درصد: ۶۳۶ هزار و ۹۹۴ تومان
۱۴ درصد: ۷۶۷ هزار و ۹۲۸ تومان ۱۴ درصد: ۷۴۳ هزار و ۱۵۹ تومان
۱۸ درصد: ۹۸۷ هزار و ۳۳۶ تومان ۱۸ درصد: ۹۵۵ هزار و ۴۹۱ تومان

بر اساس جدول اعلام شده در بالا حق بیمه مشاغل با اینکه از حد نسبی حق بیمه هایی مانند بیمه اختیاری بالاتر است، اما در بخش درمانی پوشش دهی کاملی را برای خانواده ارائه نمی کند.

پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد ۱۴۰۳

به گزارش اندیشه معاصر، متقاضیان بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی ۱۴۰۳ به منظور پرداخت حق این بیمه بایستی به سایت تامین اجتماعی مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. در اندیشه معاصر، نحوه پرداخت حق بیمه ارائه شده است.

۱. متقاضیان به منظور پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد ابتدا باید در سایت تامین اجتماعی ثبت نام کرده و سپس از منوی اصلی سایت گزینه بیمه شدگان خاص را انتخاب نمایند.

۲. متقاضیان در اینجا پس از مشاهده آیین نامه بر روی گزینه تایید و ادامه کلیک کرده تا ادامه مراحل پرداخت حق بیمه مشاغل نمایش داده شود.

۳. در مرحله بعدی شرایط عقد قرارداد بیمه مشاغل آزاد نمایش داده می شود. متقاضیان پس از مطالعه شرایط گزینه موافقم را انتخاب نمایند.

۴. مرحله بعدی شامل شرایط عقد قرارداد است که متقاضیان پس از مطالعه بایستی گزینه ادامه را انتخاب نمایند.

۵. بعد از انتخاب گزینه ادامه در مرحله قبل متقاضیان بایستی مبلغ ماهانه پرداختی مورد نظر را با توجه به توضیحات ارائه شده وارد کرده و سپس گزینه محاسبه را انتخاب نمایند.

۶. پس از تعیین مبلغ پرداختی ماهانه اگر در قرارداد بیمه مشاغل آزاد نیاز به معاینات اولیه باشد، صفحه مانند شکل زیر نمایش داده شده که متقاضیان بایستی گزینه مربوط را انتخاب نمایند.

۷. پس از تایید تمامی شرایط قرارداد متقاضیان باید گزینه پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد را انتخاب نمایند.

۸. بعد از اینکه متقاضیان گزینه پرداخت را در مرحله قبل انتخاب کردند، تعداد ماه های مورد نظر پرداخت نشان داده می شود که پس از تعیین میزان مورد نظر به صفحه درگاه بانکی هدایت می شوند.پس از اتمام پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد یک کد رهگیری در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

سهم حق بیمه کارگران و کارفرمایان در سال ۱۴۰۳

تعداد روز‌های کارکرد x پایه حقوق روزانه + حق مسکن + بن کارگری x سی درصد

نرخ بیمه کارگران مشمول قانون کار معادل ۳۰ درصد حقوق و مزایای مشمول بیمه است. ۷ درصد حق بیمه سهم کارگران است که کارفرما از حقوق و مزایای ۱۴۰۱ ماهانه کارگر کسر کرده بر روی آن ۲۳ درصد حق بیمه سهم کارفرما را اضافه کرده و به تامین اجتماعی واریز می‌کند.

جدول پرداخت حق بیمه براساس نرخ جدید

جدول پرداخت حق بیمه براساس نرخ جدید
جدول پرداخت حق بیمه براساس نرخ جدید

طبق مصوبه شورای عالی کار در تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۷، حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۳ به میزان ۹ میلیون و ۳۲۲ هزار تومان تعیین شد.

با توجه به اینکه حق بیمه تامین اجتماعی کارگران بر مبنای حداقل دستمزد محاسبه می‌شود، بنابراین میزان حق بیمه تامین اجتماعی کارگران در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر خواهد بود:

حق بیمه پایه: ۷ درصد از حداقل دستمزد، معادل ۶۵۲ هزار و ۵۴۰ تومان

حق بیمه بیکاری: ۱ درصد از حداقل دستمزد، معادل ۹۳ هزار و ۲۲۰ تومان

حق بیمه حوادث ناشی از کار: ۲ درصد از حداقل دستمزد، معادل ۱۸۶ هزار و ۴۴۰ تومان

در مجموع، میزان حق بیمه تامین اجتماعی کارگران در سال ۱۴۰۳ معادل ۹۳۱ هزار و ۱۸۰ تومان خواهد بود.

لازم به ذکر است که این میزان حق بیمه برای کارگران مشمول قانون کار است و ممکن است برای کارگران مشمول سایر قوانین متفاوت باشد.

همچنین، لازم به ذکر است که کارفرمایان موظف هستند علاوه بر پرداخت حق بیمه کارگران، بخشی از هزینه‌های بیمه تکمیلی درمان کارگران را نیز پرداخت کنند. این هزینه در سال ۱۴۰۳ برای هر نفر ماهانه ۱۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

در مجموع، هزینه‌های بیمه‌ای کارگران در سال ۱۴۰۳ برای هر نفر ماهانه ۱ میلیون و ۷۸۳ هزار و ۶۸۰ تومان خواهد بود.

نحوه محاسبه و میزان حق بیمه سال جاری

به گزارش اندیشه معاصر، طبق ماده (۲۸) قانون تامین اجتماعی، مبلغ حق بیمه به میزان ۳۰ درصد مزد یا حقوق بیمه‌شدگان مشمول قانون کار است که از این میزان ۲۳ درصد (۲۰ درصد حق بیمه + سه درصد بیمه بیکاری) بر عهده کارفرما و هفت درصد بر عهده بیمه شده است (که علاوه بر میزان نرخ فوق الاشاره، سه درصد نیز به وسیله دولت تامین می‌شود).

طبق ماده (۳۶) قانون کارفرما مسئول پرداخت حق‌بیمه سهم خود و بیمه‌شده به سازمان بوده و مکلف است در موقع پرداخت مزد یا حقوق و مزایا سهم بیمه شده را کسر کرده و سهم خود را بر آن افزوده به سازمان تامین اجتماعی تأدیه کند.

حق بیمه را می‌توان به چهار دسته عمده تقسیم کرد:

۱- حق‌بیمه‌ای که براساس دستمزد و حقوق پرداختی توسط کارفرما، محاسبه و تعیین شده و به صورت لیست پرداخت حق‌بیمه به شعب سازمان ارائه می‌شود.

۲- حق‌بیمه‌ای که به صورت مقطوع و بر اساس ماده (۳۵) قانون توسط سازمان تامین‌اجتماعی برای برخی از مشاغل و منطبق بر ضوابط قانونی از جمله تصویبنامه شورای عالی کار درخصوص تغییر حداقل دستمزد روزانه و سایر سطوح دستمزدی و حداقل مزایای پرداختی به کارگران مشمول قانون کار، هر سال تعیین می‌شود و کارفرمایان مکلف‌اند برمبنای دستمزد تعیین شده نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه بیمه‌شدگان کارگاه اقدام کنند.

دستمزد مقطوع تنها در مورد برخی مشاغل صنفی موضوعیت دارد و دستمزدی است که کارفرما ملزم به رعایت آن در زمینه محاسبه و پرداخت حق‌بیمه کارگران است و مجاز به پرداخت حق بیمه برمبنای دستمزدی کمتر از دستمزد مقطوع اعلام شده برای هر سال نیست.

۳- درخصوص نحوه تعیین دستمزد بیمه شدگان اختیاری و مشاغل آزاد:

۱-۳- نحوه تعیین دستمزد بیمه شدگان اختیاری:

مبنای پرداخت حق بیمه برای کسانی که بیش از ۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد میانگین دستمزد آخرین (۳۶۰) روز قبل از ثبت تقاضا بیمه اختیاری به انتخاب متقاضی خواهد بود مشروط بر اینکه از ۱/۲ حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر نباشد و مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که پنج سال و کمتر از پنج سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب متقاضی بین ۱/۲ حداقل دستمزد و حداکثر دستمزد شاغلین خواهد بود. از ابتدای هر سال به میزانی که طبق مقررات مصوب شورای عالی کار به سطوح دستمزد شاغلین اضافه می‌شود مبنای پرداخت حق بیمه افزایش می‌یابد.

۳-۲- نحوه افزایش دستمزد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد :

حق‌بیمه‌ای که برای بیمه‌شدگان حرف و مشاغل آزاد و اختیاری (خویش‌فرما) تعیین می‌شود که براساس دستمزد و حقوق اعلامی متقاضی و قرارداد فی‌مابین تعیین می‌شود. در این حالت میزان دستمزد اعلامی می‌بایست مابین حداقل و حداکثر دستمزد سال مورد نظر باشد.

۴- حق بیمه افراد شاغل در اجرای قراردادهای مقاطعه کاری که به دو صورت محاسبه می‌شود:

الف) قراردادهایی که مشمول ماده ۴۰ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب اول اردیبهشت ۱۳۹۴ و همچنین ماده ۱۱ قانون حداکثر استقاد از توان تولید و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۸ بوده و کار توسط کارکنان همان کارگاه و در محل ثابت کارگاه پیمانکار انجام می‌گیرد وفق صورت مزد و حقوق افراد شاغل و بازرسی طبق ماده ۴۷ قانون محاسبه و مطالبه می گردد و از تعیین نسبت مزذ به کل کار وفق ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی معاف هستند.

ب) قراردادهایی که خارج از ضوابط بند یک می باشند وفق ماده ۴۱ قانون نسبت مزد به کل کار تعیین و حق‌بیمه براساس آن محاسبه و مطالبه می‌شود.

به صورت کلی حق‌بیمه براساس فرمول زیر محاسبه می‌شود:

حق‌بیمه = {(دستمزد روزانه * تعداد روزهای کارکرد) + حق مسکن + مزایای رفاهی و انگیزه‌ای} *۳۰درصد

در سال ۱۴۰۲ براساس پایه حقوق روزانه (۱,۷۶۹,۴۲۸ ریال) و میزان حق مسکن (۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال) و مزایای رفاهی و انگیزه‌ای (۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال) میزان حق‌بیمه به این شرح است

ماه ۳۱ روزه:

مبلغ کل حق‌بیمه ۲۲,۴۵۵,۶۸۰ ریال

سهم کارفرما: ۱۷,۲۱۶,۰۲۱ ریال

سهم کارگر ۵,۲۳۹,۶۵۹ ریال

ماه ۳۰ روزه:

مبلغ کل حق‌بیمه ۲۱,۹۲۴,۸۵۲ ریال

سهم کارفرما: ۱۶,۸۰۹,۰۵۳ ریال

سهم کارگر ۵,۱۱۵,۷۹۹ ریال

درخصوص سایر سطوح دستمزدی نیز براساس آخرین دستمزد روزانه سال ۱۴۰۱، معادل ۲۱ درصد به علاوه رقم ثابت روزانه ۸۳,۵۹۶ ریال به شرح ذیل افزایش می‌یابد:

مزد روزانه شغل سال ۱۴۰۲= (۸۳,۵۹۶+۱/۲۱ ×آخرین مزد روزانه شغل در سال ۱۴۰۱)

 

اینجا می تونی سوالاتت رو بپرسی یا نظرت رو با ما در میون بگذاری:

یک پاسخ

  1. برای من که بیکار هستم چه بیمه‌ای باید در نظر گرفته شود و چقدر باید هزینه پرداخت کنم تا بازنشست شود با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *