وام مسکن به 700 میلیون تومان می‌رسد؟

وام مسکن به 700 میلیون تومان می‌رسد؟

پربازدیدترین این هفته:

دیگران در حال خواندن این صفحات هستند:

اشتراک گذاری این مطلب:

فهرست مطالب:

در این مطلب می خواهیم به موضوع “وام مسکن به 700 میلیون تومان می‌رسد؟” بپردازیم.

اکوایران: رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن از پیشنهاد افزایش وام طرح نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان به شورای پول و اعتبار خبر داده است.

به گزارش اکوایران، محمدرضا مهدیار اسماعیلی، رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن در نشست خبری از طرح افزایش نرخ وام طرح نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: این پیشنهاد به شورای پول و اعتبار ارائه شده، واحدهای آغاز شده طرح نهضت ملی مسکن از ۲.۶ میلیون واحد عبور کرد و بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به این طرح اختصاص یافته است.

اسماعیلی تاکید کرد: متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن نیازمند این هستند که مبلغ کل وام آنها افزایش یابد؛ زیرا متاسفانه با تورم در کشور مواجهیم. به جای آنکه در دور بعدی با بانک برای کاهش رقم اقساط مذاکره کنیم باید تلاش کنیم که مبلغ وام از ۵۵۰ میلیون تومان فعلی افزایش یابد. امیدواریم این رقم را ۷۰۰ میلیون تومان برسانیم. صندوق ملی مسکن این پیشنهاد را به شورای پول و اعتبار ارایه کرده و در این زمینه باید شورای عالی مسکن تصمیم‌گیری کند.

اکنون مبلغ وام مسکن برای همه متقاضیان تا سقف 550 میلیون تومان است که در صورت افزایش به 700 میلیون تومان، حدود 27.3 درصد افزایش خواهد یافت.

پشت پای بانک‌ها به طرح ملی مسکن

به گفته رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن، بانک‌های سامان، سرمایه، خاورمیانه و دی عملکردشان در طرح نهضت ملی مسکن تقریبا صفر بوده است. در حالی که این بانکها در سال گذشته رقم قابل توجهی تسهیلات پرداخت کرده‌اند. مثلا یکی از بانکها بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده که باید ۲۰ درصد آن معادل ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در اختیار بخش مسکن قرار می‌داد که این اقدام صورت نگرفت.

اسماعیلی اظهار کرد: رقم آغاز پروژه‌های نهضت ملی مسکن از ۲ میلیون و ۶۰۳ هزار واحد عبور کرده است. منابع جذب شده نیز به بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن افزود: از این عدد ۳۷۱ هزار میلیارد تومان آورده مردمی است که می‌تواند حجم قابل توجهی از اشتغال و عملیات عمرانی را رقم بزند. مسکن علاوه بر مشاغل مستقیم، مشاغل جانبی را نیز حمایت می‌کند. از ۳۷۱ هزار میلیارد تومان ۲۳۴ هزار میلیارد تومان مستقیما توسط مردم و مابقی از طریق تسهیلات بانکی تامین شده است.

۲ میلیون و ۱۸۴ هزار نفر برای دریافت وام مسکن معرفی شدند

رئیس صندوق ملی مسکن درباره تعداد نفرات معرفی شده به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات مسکن اظهار کرد: تا امروز ۲ میلیون و ۱۸۴ هزار نفر برای انعقاد قرارداد به بانک‌ها معرفی شدند. از این رقم ۷۸۴ هزار نفر منجر به انعقاد قرارداد  شده است. ۹۵۹ هزار نفر در صف انعقاد قرارداد هستند. ۴۴۱ هزار نفر دچار نقص مدرک بودند که باید مجددا درخواست خود را به جریان بیندازند. از این اعداد حدود ۷۴ هزار و ۶۵۸ واحد بابت جوانی معرفی شدند. تعداد ۲۷ هزار واحد به ایثارگران اختصاص یافته است. مسکن روستایی ۲۹ هزار و ۷۴۲ واحد و قشر محرومین نیز ۳۳ هزار و ۸۶۳ واحد بوده است. در مجموع در بخش دهک‌های کم درآمد ۶۹ هزار و ۲۳۲ واحد آغاز شده است.

به گفته اسماعیلی، پرداخت وام دهک‌های یک تا چهار آغاز شده است. کسانی که در استان‌ها در نهادهای مخلتف هستند به سازمان بهزیستی و کمیته امداد مراجعه کنند که می‌توانند از تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومان در شهرها و ۳۰۰ میلیون تومان در روستاها با سود ۲ درصد استفاده کنند.

سهم پروژه‌های مسکن ملی از درآمد نفتی

رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن از پرداخت دو میلیارد دلار از سوی صندوق توسعه ملی به پروژه‌های مسکونی خبر داد و گفت: با تاکید رهبر معظم انقلاب از منابع نفتی مقرر شد دو میلیارد دلار از این رقم در اختیار نهضت ملی مسکن قرار گیرد. در حال حاضر بخش اول این منابع به ارزش ۱۰ هزار و ۱۹۵ میلیارد ریال به نهضت ملی مسکن اختصاص یافته است. رقم ریالی این عدد بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

اظهارات این مسئول در صندوق ملی مسکن نشان می‌دهد که تنها حدود یک درصد از 2 میلیارد دلار درآمد نفتی که رهبری تاکید داشتند تاکنون به طرح ملی مسکن اختصاص پیدا کرده است.

اختصاص میلگرد دولتی از پایان اردیبهشت به پروژه‌های مسکونی

رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن اظهار کرد: سال گذشته بزرگترین خرید فولادی تاریخ فولاد برای طرح نهضت ملی مسکن به مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافت. از ۳۱ اردیبهشت عملیات توزیع این میلگردها آغاز شد، بنیاد مسکن ۶۹ هزار تن اعلام نیاز کرده و تقاضا به طور کلی بیش از ۹۹ هزار تن واصل شده که فراتر از توان صندوق ملی است.

به گفته اسماعیلی، شرکت‌های دانش بنیان که مبتنی بر فناوری‌های نوین فعالیت می‌کنند از این تشویق برخوردار می‌شوند که پس از تایید فناوری آنها می‌توانند از فولاد با نرخی که در اختیار پروژه‌های نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرد بهره‌مند شوند تاانشاءالله هزینه‌های ساخت کاهش پیدا کند.

اختصاص 2 درصد از زمین‌های کشور به طرح‌های شهری

اسماعیلی بیان کرد: مطابق برنامه هفتم توسعه با تلاش‌های رئیس‌جمهور شهید ۲ درصد از زمین‌های کشور در اختیار طرح‌های شهری قرار گرفت. در این برنامه حداقل ۲۴۰ هزار هکتار به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص می‌یابد که این مساحت می‌تواند افزایش پیدا کند.

رئیس صندوق ملی مسکن درباره همکاری کشورهای خارجی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن گفت: در شهرهای ساحلی مکران ۲۷ نقطه ساحلی شناسایی شده که سه شهر از جمله خلیج فارس، علوی و تیس نامزد دریافت سرمایه‌گذاری خارجی شده‌اند. تعدادی شرکتهای خارجی و شرکت‌های ایرانی در تراز بین‌المللی تامین مالی ساخت شهر را بر عهده می‌گیرند. در یکی از این شهرها بانک مسکن نیز ورود کرده است.

اسماعیلی اظهار کرد: برای جلوگیری از تورم در پایان سال گذشته آسانسور بخش قابل توجهی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن خریداری شده است.

ساخت ۲۷۷ هزار مسکن در بافتهای فرسوده

براساس اظهارات رئیس صندوق ملی مسکن، از ۲.۶ میلیون واحد نهضت ملی مسکن ۲۷۷ هزار واحد در بافت‌های فرسوده آغاز شده است. برای احیای بازآفرینی شهری، صندوق ملی مسکن این آمادگی را دارد که پروژه‌های انبوه سازان که در بافت ساخته می‌شود، این واحدها را از آنها خریداری کند. با سرمایه‌گذار و مالک وارد مشارکت سه‌جانبه می‌شویم. اگر در پایان پروژه فرد، واحد را نخواست ما آن را برمی‌داریم و در اختیار متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن قرار می‌دهیم.

13 هزار میلیارد تومان منابع طرح نهضت ملی مسکن

اسماعیلی، منابع در اختیار طرح نهضت ملی مسکن را حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از محل منابع مستقیم صندوق تا کنون ۱۶ هزار میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم. ۵۱۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت فضاهای روبنایی، ۳۹۰۰ میلیارد تومان صرف انتقال زیرساخت پروژه‌های آب و برق، حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان صرف آماده سازی پروژه های مسکن مهر، ۲۰۰۰ میلیارد تومان در قالب خرید فولاد هزینه شده و مابقی ارقامی بوده که در قالب تسهیلات و ارقام مختلف در طرح نهضت ملی مسکن خرج شده که جمع آن به ۱۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

براساس اظهارات رئیس صندوق ملی مسکن درباره میزان جریمه مالیاتی بانک‌های متخلف در پرداخت تسهیلات،  مباحث مربوط به تامین بخشی از منابع مالی صندوق از محل مالیات‌ها در دو مسیر کلی دیده شده است. یکی از موارد محل وصول مالیات‌ها که در قانون بودجه سال گذشته به آن اشاره شده الزام به واریز ۱۷ هزار میلیارد تومان به صندوق ملی مسکن است. طبق آخرین گزارش سازمان امور مالیاتی ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این محل وصول شده و دریافتی صندوق ملی مسکن ۸۰۰۰ میلیارد تومان بوده است.

اسماعیلی بیان کرد: در مسیر دوم یعنی جریمه استنکاف بانکها نیز امروز به حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده که تاکنون با وجود صدور برگه های تشخیص، منابعی از این محل دریافت نکرده‌ایم.

اینجا می تونی سوالاتت رو بپرسی یا نظرت رو با ما در میون بگذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *