صفر تا صد نحوه دریافت وام ازدواج + جزییات

صفر تا صد نحوه دریافت وام ازدواج + جزییات

پربازدیدترین این هفته:

دیگران در حال خواندن این صفحات هستند:

اشتراک گذاری این مطلب:

فهرست مطالب:

صفر تا صد نحوه دریافت وام ازدواج + جزییات، عنوان موضوعی است که در این پست به آن خواهیم پرداخت.

در حال حاضر، ثبت نام برای تسهیلات ازدواج به صورت غیر حضوری و کاملا آنلاین انجام می شود و لازم است که اشخاص به منظور ثبت نام وام ازدواج، در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی به قسمت ثبت نام جدید رفته و فرم ثبت وام ازدواج بانک مرکزی را تکمیل کنند.

وام ازدواج یک تسهیلات ویژه است که توسط بانک مرکزی برای ازدواج افراد فراهم می‌شود و مبلغ آن هر سال با توجه به شرایط اقتصادی کشور تغییر می‌کند.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ چقدر است؟

با تصویب نمایندگان مجلس، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها از ابتدا سال ۹۸ باشد، ۳۰۰ میلیون تومان و برای زوج‌ های زیر ۲۵ سال و زوج های زیر ۲۳ سال، ۳۵۰ میلیون تومان است.

این در حالی است که وام این افراد در سال ۱۴۰۲، مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان بود.

سامانه ثبت نام وام ازدواج

با ورود به سامانه وام ازدواج ve.cbi.ir می‌توانید مراحل ثبت نام و پیگیری تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را انجام بدهید. بعد از ورود به این سایت با فرم زیر روبرو می‌شوید:

منظور از فرم ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۳ همان فرم آنلاین در سایت ve.cbi.ir است که مشخصات هویتی مربوط خود و همسرتان در آن می‌نویسید.

افراد واجد شرایط برای دریافت وام ازدواج می‌توانند به سایت ve.cbi.ir وارد شوند و فرآیند زیر را طی کنند:

فرم ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۳ را به صورت کامل پُر کنید.

با کلیک بر روی گزینه “مشاهده وضعیت” و وارد کردن کد رهگیری ۱۰ رقمی می‌توانید وضعیت ثبت نام اینترنتی تسهیلات را پیگیری کنید.

بعد از پیگیری وضعیت و مشخص شدن زمان مراجعه حضوری، حداکثر ۱۲ روز کاری فرصت دارید تا به همراه مدارک خود به بانک و شعبه مورد نظر مراجعه نمایید.

با مراجعه حضوری به بانک، مراحل ثبت نام را تکمیل می‌کنید.

نحوه ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۳ در سایت ve.cbi.ir

برای شروع مراحل ثبت نام وام ازدواج وارد سایت ve.cbi.ir شوید و فرم ثبت نام وام را برای خودتان و همسرتان به طور جداگانه پُر کنید. بعد از تکمیل درخواست اینترنتی، باید مراحل پیگیری دریافت آن را انجام بدهید که بعد از این بخش به آن پرداختیم.

(در نظر داشته باشید که سایت‌هایی مثل کندو و JonobSoft در این زمینه فعالیت ندارند.)

پُر کردن فرم وام ازدواج

اولین مرحله، پر کردن فرم ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۳ است. این فرم را برای خودتان و همسرتان (به طور جداگانه) پر کنید.

مواردی که لازم است در فرم وارد کنید، در بخش زیر آمده است:

کد ملی

تاریخ تولد – روز، ماه و سال

تاریخ ازدواج – روز، ماه و سال

شماره تلفن همراه

شماره ملی مالک خط (فقط برای زوجین زیر ۱۸ سال)

انتخاب یکی از گزینه‌های ایرانی – اتباع – اقلیت‌های دینی

استان محل سکونت

کد امنیتی

۲- دریافت کد رهگیری

با کلیک بر روی گزینه “ادامه” به مرحله بعدی منتقل می‌شوید و کد رهگیری ۱۰ رقمی در رسید ثبت نامی و پیامک به شماره موبایل متقاضی قابل مشاهده است.

کد پیگیری یا شماره رهگیری وام ازدواج از این جهت اهمیت دارد که:

شما می‌توانید پیگیری وام ازدواج با کد رهگیری را در سایت ve.cbi.ir انجام بدهید تا وضعیت دریافت وام و زمان مراجعه حضوری به بانک مطلع شوید.

پس تا جایی که ممکن است از این کد محافظت کنید و در اختیار کسی قرار ندهید.

شرایط وام ازدواج ۱۴۰۳

برای ثبت نام وام ازدواج نیاز است تا شرایط دریافت آن را داشته باشید. این شرایط شامل موارد زیر هستند:

۱- عقد رسمی و دفتری بعد از سال ۱۳۹۸

داشتن عقد رسمی و دفتری بعد از سال ۱۳۹۸ (یا اقرارنامه ازدواج) و یا هر مدرک دیگری در ادیان رسمی که توسط مرکز اقلیت‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران تایید شود، جایگزین سند ازدواج است.

همچنین، تاریخ عقد نکاح باید در عقدنامه ثبت شده باشد. افرادی که تاریخ عقد آن‌ها از اولین روز فروردین سال ۱۳۹۸ به بعد باشد، می‌توانند برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ اقدام کنند.

۲- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

شهروندان ایرانی در صورتی که در ایران ازدواج نکرده باشند، در صورتی می‌توانند برای ثبت نام وام ازدواج اقدام کنند که سفارت جمهوری اسلامی گواهی ازدواج صادر شده در آن کشور را تایید کند.

(در صورتی که در گواهی ازدواج مهر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور ثبت شود، این گواهی به عنوان سند ازدواج آن زوج تلقی می‌شود.)

۳- عدم دریافت وام ازدواج در گذشته

هر کدام از زوجین فقط یک مرتبه می‌توانند وام ازدواج را دریافت کنند.

۴- دارا بودن کارت ملی جمهوری اسلامی ایران

فرد متقاضی باید کارت ملی صادرشده از جمهوری اسلامی ایران و کد پستی محل سکونت داشته باشد.

۵- معرفی یک ضامن معتبر برای هر زوج

هر کدام از زوجینی که متقاضی دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ هستند، می‌بایست یک ضامن معتبر و مورد تایید از سوی بانک به بانک مورد نظر، معرفی کنند.

علاوه براین، هر کدام از آن‌ها باید سفته به مبلغ مورد نیاز به بانک تحویل دهند.

مختصر آنچه پیشتر خوانده اید؛

در حال حاضر، ثبت نام برای تسهیلات ازدواج به صورت غیر حضوری و کاملا آنلاین انجام می شود و لازم است که اشخاص به منظور ثبت نام وام ازدواج، در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی به قسمت ثبت نام جدید رفته و فرم ثبت وام ازدواج بانک مرکزی را تکمیل کنند.

فرم ثبت نام وام ازدواج به دو بخش تقسیم بندی می شود.

فرم اول: این فرم بیشتر جنبه اعتبار سنجی را دارد و پس از گرفتن اطلاعات از شما مشخص میکند که وام ازدواج به فرد تعلق می‌گیرد یا خیر. اطلاعاتی که از شما در صفحه اولیه فرم درخواست تسهیلات قرض الحسنه ازدواج گرفته می شود شامل موارد زیر است:

۱.شماره ملی: متقاضیانی که شماره ملی آنان با شماره شناسنامه، یکسان می باشد برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج حتما باید برای دریافت کارت ملی اقدام نمایند.

تسهیلات مذکور تنها با داشتن کارت ملی به متقاضی پرداخت می شود. حداقل سن دریافت تسهیلات ازدواج برای دختران ۱۳(سیزده) سال تمام شمسی و برای پسران ۱۵(پانزده) سال تمام شمسی می باشد.

لازم به ذکر است که حداکثر سن دریافت تسهیلات ازدواج برای کلیه متقاضیان ۵۰ سال شمسی می باشد. متقاضیانی که سن آنان کمتر از سن قانونی می باشد در ابتدا زوج و زوجه هر کدام به صورت جداگانه در سامانه ازدواج ثبت نام می نمایند و پس از تعیین شعبه و طی مراحل مربوطه تسهیلات ازدواج به ولی یا قیم قانونی وی پرداخت می گردد.

البته اگر خود افراد زیر ۱۸ سال بخواهند وام ازدواج بگیرند و پول به حساب خودشان واریز شود، مطابق با “دستورالعمل اجرایی تعیین حدود ارائه خدمات بانکی به اشخاص محجور در موسسـات اعتباری” قابل انجام هست. پیشنهاد می کنیم جهت اطلاعات بیشتر مطلب شرایط سنی وام ازدواج را مطالعه کنید.

۲.تاریخ تولد (روز، ماه، سال)

۳.تاریخ ازدواج (همان تاریخ وقوع عقد موجود در سند ازدواج) اگر تاریخ را درست وارد نکنید پیام تاریخ ازدواج وارد شده با اطلاعات ثبت شده در سامانه سازمان ثبت اسناد یا ثبت احوال کشور تطابق ندارد، لطفا به اداره ثبت اسناد یا ثبت احوال شهرستان خود مراجعه نمایید.

برای شما ظاهر می شود. اگر از درست وارد کردن این تاریخ مطمین هستید چند ساعتی صبر کنید و مجدد برای ثبت نام به سامانه مراجعه کنید.

۴.شماره تلفن همراه این فرم به سامانه شاهکار جهت استعلام اینکه شماره ملی و شماره تلفن همراه با هم تطابق دارند و متعلق به شخص وام گیرنده هست یا نه متصل است. ممکن است هنگام استعلام این سامانه قطع باشد که در این صورت با خطای (مشکل در ارتباط با مخابرات جهت استعلام مالکیت تلفن همراه : در حال حاضر اتصال به وب‌سرویس شاهکار امکان‌پذیر نمی‌باشد) مواجه می شوید.

یا اینکه شماره موبایل وارد شده متعلق به وام گیرنده نیست و در این صورت با خطای (شماره تلفن همراه و شماره ملی با هم تطابق ندارند) مواجه می شوید.

۵.شماره ملی مالک خط برای افراد زیر ۱۸ سال (این قسمت در صورتی باید تکمیل شود که وام گیرنده زیر ۱۸ سال است و شماره موبایلی به نام خود ندارد. افراد بالای ۱۸ سال باید حتما شماره موبایل به نام خود داشته باشند.) وارد کردن شماره ملی مالک خط تلفن همراه برای افراد زیر ۱۸ سال الزامی است.

۶.تعیین تابعیت و محل ازدواج: اینجانب ایرانی بوده و در داخل کشور ازدواج نموده ام و دارای سند ازدواج می باشم، اینجانب جزو اتباع خارجی بوده و یا در خارج از ایران ازدواج کرده ام، اینجانب جزو اقلیت های دینی بوده و بصورت اقرارنامه ای ازدواج کرده ام

۷.استان محل سکونت: به منظور تسهیل و تسریع در اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهتر است متقاضی و همسر وی در یک بانک و یک شهر (محل سکونت مرد) ثبت نام نمایند. همچنین اگر متقاضی در یک استان عقد نموده می تواند با توجه به محل سکونت فعلی اقدام به انتخاب استان جهت دریافت تسهیلات نماید.

۸.عبارت امنیتی: جهت تشخیص این موضوع که برای ثبت نام وام ازدواج از ربات استفاده نمی کنید.

فرم دوم – در این فرم لازم است که زوجین اطلاعات بانک مد نظر خود مانند اسم بانک، شعبه بانک و …، که قرار است وام ازدواج را پرداخت کند را وارد نمایند و آن را برای بانک مرکزی ارسال کنند.

در بخش بالا اطلاعات شما از سامانه ثبت احوال فراخوانی می شود.

در بخش وضعیت ایثارگری کسانی که جزو فرزندان شهید، فرزندان جانبازان و آزادگان و جانبازان و آزادگان (بدون در نظر گرفتن درصد جانبازی) می باشند گزینه دارم را انتخاب کنند. توجه کنید که تعیین وضعیت ایثارگری صرفا از طریق استعلام که در سامانه ازدواج تعبیه شده و توسط کارمندان شعب انجام می شود. لذا معرفی نامه کتبی صادره از بنیاد شهید فاقد هر گونه اعتبار می باشد.

اگر بعد از اینکه تعیین شعبه شدید و در مراجعه به شعبه، استعلام ایثارگری منفی درج گردید، باید به مراکز بنیاد شهید مراجعه نموده و پس از ثبت مشخصات خود در سامانه سجایا بنیاد شهید مجددا به شعبه تعیین شده مراجعه نماید.

استان را که از قبل انتخاب کردید اگر اشتباه می باشد، باید صفحه ثبت نام را ببنید و مجدد از ابتدا شروع کنید. توجه داشته باشید که بودجه بندی بانک ها به صورت استانی می باشد یعنی اگر یک بانک در استانی در لیست ظاهر بشه یعنی برای تمام شهرهای آن استان می توانید آن بانک را انتخاب کنید.

از لیست شهرها، شهری که قصد دریافت وام ازدواج از آن جا را دارید انتخاب کنید. در صورت عدم وجود نام شهر محل سکونت شما در این لیست، نزدیکترین شهر به محل سکونت تان را انتخاب کنید.

فقط لیست بانک‌هایی که سهمیه وام ازدواج آنها در استان محل سکونت شما به اتمام نرسیده در لیست زیر ظاهر می‌شود پس در صورت اتمام اعتبار بانک های یک استان و یا افزایش بیش از حد مراجعین به بانک مذکور در استان مورد نظر، امکان ثبت نام برای متقاضی جدید میسر نمی باشد.

لذا متقاضی می بایست در فرصت های بعدی برای ثبت نام در بانک مورد نظر به سامانه مراجعه نماید و یا بانک های دیگر را در سامانه ازدواج انتخاب نماید.

حتی اگر بانک شما در لیست نیست، در هر ساعتی از شبانه روز شما می توانید از طریق لینک زیر ثبت نام وام ازدواج خود را انجام دهید.

اینجا می تونی سوالاتت رو بپرسی یا نظرت رو با ما در میون بگذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *