این افراد وام کمک ودیعه مسکن می گیرند

این افراد وام کمک ودیعه مسکن می گیرند

پربازدیدترین این هفته:

دیگران در حال خواندن این صفحات هستند:

اشتراک گذاری این مطلب:

فهرست مطالب:

در این مطلب با موضوع “این افراد وام کمک ودیعه مسکن می گیرند” در خدمتتان هستیم. لطفا در ادامه همراهمان باشید.

از سال ۱۳۹۹ به عنوان زمانی که با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، پرداخت تسهیلات حمایتی به مستاجران آسیب‌پذیر به عنوان وام کمک ودیعه در دستور کار دولت و بانک مرکزی قرار گرفت، تعداد یک میلیون و ۸۸۷ هزار و ۴۵۲ نفر در سامانه TEM.MRUD.IR ثبت‌نام کرده‌اند تا از این تسهیلات ودیعه مسکن بهره‌مند شوند. از این تعداد ثبت‌نام‌کنندگان، یک میلیون و ۶۷۷ هزار و ۵۷۰ نفر، که معادل ۸۹ درصد از آنها است، شرایط لازم برای دریافت این تسهیلات را دارا بوده و به بانک معرفی شده‌اند.

اطلاعات ارائه شده توسط مدیرکل دفتر پایش طرح‌های مسکن نشان می‌دهد که از تمامی متقاضیانی که به بانک معرفی شده‌اند، فقط ۴۹۸ هزار و ۸۶۴ نفر، که کمتر از ۳۰ درصد از کل متقاضیان هستند، موفق به دریافت وام کمک ودیعه مسکن شده‌اند. دلایل متبقی عدم دریافت این تسهیلات کمکی به عوامل مختلفی برمی‌گردد.

سیداحمد خادمیان می‌گوید: یک میلیون و ۱۸۸ هزار و ۷۵۸ متقاضی واجد شرایط به بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات معرفی شدند از پرداخت تسهیلات این بخش به ۴۹۸ هزار و ۸۶۴ متقاضی خبر داد.

سقف تسهیلات ودیعه مسکن در تهران ۲۰۰ میلیون تومان، مراکز استان ۱۵۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۱۰۰ میلیون تومان و روستایی ۴۰ میلیون تومان است.

طبق اعلام یک مسئول وزارت راه و شهرسازی از یک میلیون و ۶۶۷ هزار متقاضی واجد شرایط وام ودیعه مسکن تا کنون حدود ۴۹۹ هزار نفر این تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن و تعیین سقف مجاز برای افزایش اجاره بها از زمان فراگیری ویروس کرونا در کشور در دستور کار دولت قرار گرفت. در حال حاضر سقف این تسهیلات در تهران ۲۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۱۵۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۱۰۰ میلیون تومان و روستاها ۴۰ میلیون تومان است.

آن‌طور که مدیرکل دفتر پایش طرح‌های مسکن اعلام کرده تاکنون یک میلیون و ۸۸۷ هزار و ۴۵۲ نفر متقاضی تسهیلات ودیعه مسکن در سامانه TEM.MRUD.IR ثبت‌نام کردند که از این تعداد یک میلیون و ۶۷۷ هزار و ۵۷۰ نفر حائز شرایط شناخته شدند.

افزایش اجاره بیش از ۲۵ درصد مجاز نیست

به گفته احمد خادمیان، از تعداد افراد حائز شرایط شناخته شده نیز تعداد یک میلیون و ۱۸۸ هزار و ۷۵۸ نفر برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شدند. بانک‌های عامل نیز تاکنون تسهیلات ودیعه مسکن ۴۹۸ هزار و ۸۶۴ متقاضی را پرداخت کرده‌اند و روند پرداخت تسهیلات رشد یافته است.

از طرف دیگر در چهار سال قبل با آغاز بیماری کرونا در سال ۱۳۹۹ به منظور حمایت از مستاجران برای اجاره‌بها سقف مجاز تعیین شده است. امسال نیز در آخرین جلسه شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم متوسط سقف اجاره بها با رقم ۲۵ درصد به تصویب رسید.

بر اساس ماده ۷ قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها دولت مکلف شده تا در استان‌هایی که تورم بالای ۳۰ درصد است، نرخ رشد اجاره‌بها را تعیین کند.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده آن دسته از بنگاه‌های املاکی که سقف اجاره‌بها را رعایت نکنند جریمه می‌شوند.

یکی دیگر از اقدامات روزهای اخیر شورای عالی مسکن دولت سیزدهم افزایش سقف وام ساخت نهضت ملی مسکن بود که از ۵۵۰ میلیون تومان به ۸۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد افزایش یافت.

 

اینجا می تونی سوالاتت رو بپرسی یا نظرت رو با ما در میون بگذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *